Pricing Specialist

EXCON CONSULTANTA (www.excon.ro), firma de consultanta in resurse umane, recruteaza pentru clientul sau, companie care activeaza in domeniul retail.

Cerinte:
– Studii superioare finalizate;
– Experienta minima in domeniul vanzarilor;
– Cunoasterea limbii engleze la nivel mediu spre avansat,
– Aptitudinea de a lucra cu MS Excel si MS Word;
– Gandire analitica, capacitate de negociere si initiativa;
– Orientare catre client.

Responsabilitati:
– Acorda sprijin clientior cu privire la serviciile si produsele companiei prin e-mail / telefon;
– Comunica activ cu partenerii pentru a supraveghea cererile in curs de finalizare;
– Negociaza preturile si ofertele in functie de fiecare proiect in parte;
– Autorizeaza si aproba preturilor cu privire la ofertele pentru client;
– Se ocupa de rezolvarea problemelor semnalate de parteneri in intreg procesul de vanzare.

Beneficii:
– Pachet salarial competitiv;
– Bonusuri de performanta impreuna cu diverse reduceri;
– Mediu de lucru modern si provocator;
– Oportunitati de crestere si promovare profesionala;
– Program de lucru flexibil.

Autorizare si aprobare de preturi:

- Punct de contact pentru echipa de operaţiuni vânzări si organizaţia de vânzări din regiunea EMEA (Europa, Orientul Mijlociu si Africa);

- Procesează şi coordonează tranzactii standard şi non-standard, pentru o listă bine definită de clienţi;

– Se asigură că preţurile, reducerile şi alte date sunt corecte, şi obtine autorizaţiile necesare procesării cererilor;

– Este la curent cu promoţiile, reducerile şi alte informaţii necesare prelucrarii cererilor in sistem;

- Este la curent cu si aplica corect politicile de pret si regulile de procesare a cererilor (politici si reguli agreate la nivel EMEA);

- Dezvolta cunostinte generale despre modul de procesare a tranzactiilor de vanzare in cadrul companiei;

- Isi insuseste cunostinte legate de particularitatile proceselor de pricing din alte regiuni Raporteaza despre progresul activitatilor;

- Întocmeşte situaţii si rapoarte privind cererile, comenzile si tranzactiile procesate;

- Asigură documentarea si optimizarea proceselor operationale;

- Participă la toate şedinţele de echipa, oferă feedback, informaţii şi recomandări pentru a ajuta la îmbunătăţirea proceselor;

- Responsabil de analiza si bilantarea marjelor si reducerilor, de deciziile de aprobare a preturilor si de managementul cererilor restante.

Asistentă preturi:

- Asigură asistenţă si suport in operarea cererilor conform procedurilor si regulamentelor convenite;

- Conform standardelor de calitate cerute, introduce si prelucreaza cererile trimise de clienti, parteneri/echipele de suport pentru parteneri, reprezentantii de vanzari si/sau grupurile comerciale, respectand termenul limita convenit;

- Verifica si valideaza acuratetea datelor din cereri prin intermediul sistemelor si documentelor companiei.