Ofiter Conformitate

EXCON CONSULTANTA (www.excon.ro), firma de consultanta in resurse umane, recruteaza pentru clientul sau, una dintre cele mai mari banci din Romania.

Cerinte:
-Studii superioare cu profil juridic sau economic;
-Cunoasterea limbii engleze la nivel mediu (conversational);
-Abilitati IT (MSWord, Excel, PowerPoint etc) nivel mediu;
-Abilitati de organizare si planificare a activitatii;
-Abilitati in rezolvarea problemelor si luarea deciziilor.

Responsabilitati:
-Colaborarea cu unitatile teritoriale si celelalte departamente din cadrul Bancii, in vederea acordarii de consultanta pentru gestionarea eficienta a riscului de conformitate;
-Identificarea si formularea de propuneri adecvate pentru solutionarea situatiilor de neconformitate existente la nivelul institutiei bancare;
-Mentinerea legaturii cu Banca Nationala a Romaniei si cu Oficiul National pentru Prevenirea si Combaterea Spalarii Banilor;
-Verificarea si analizarea documentelor specifice deschiderii conturilor clientilor in grad ridicat de risc, in vederea emiterii si acordarii avizului de conformitate;
-Participarea impreuna cu personalul specializat din cadrul altor departamente la diverse proiecte desfasurate in cadrul Bancii;
-Respecta prevederile legislatiei si ale normelor interne ale Bancii privind confidentialitatea informatiilor;
-Intocmirea planurilor de actiune aferente diferitelor rapoarte de audit (emise de auditul intern, auditul Grupului) si urmarirea implementarii recomadarilor propuse de structurile care au efectuat controalele;
-Monitorizarea activitatilor externalizate;
-Oferirea suportului necesar angajatilor companiei in probleme de conformitate.

Beneficii
– Pachet salarial motivant + tichete de masa;
– Asigurare de sanatate privata;
– Dezvoltarea carierei intr-o echipa tanara si pozitiva;