Head Debt Collection

Excon Consultanta (www.excon.ro), firma de consultanta in resurse umane, recruteaza Head Debt Collection pentru clientul sau, o companie care activeaza in domeniul bancar.
Cerinte
– Studii superioare finalizate in domeniul economic;
– Cunostinte foarte bune de limba engleza scris si vorbit;
– Cunostinte PC – nivel mediu: (MS Office: Excel, Access, Word);
– Foarte bune abilități analitice, interpersonale si de negociere;
– Constituie un avantaj experienta in Retail Banking (finantari persoane fizice).

Responsabilitati
– Organizarea si dezvoltarea echipei de Recuperare Creante;
– Managementul echipei din subordine prin dezvoltarea de programe de motivare si instruire;
– Monitorizarea si controlul fluxului de creante;
– Imbunatatirea proceselor de colectare ale debitelor;
– Inregistrarea reclasificarii creditelor in categoriile curent, restant, depreciat, reclasificarea angajamentelor extrabilantiere, ajustarilor IFRS pentru deprecierea creantelor acordate clientelei si a ajustarilor prudentiale de valoare;
– Responsabilitate fata de atingerea obiectivelor de calitate si cantitate (KPI);
– Intocmirea de raportari lunare referitoare la activitatea desfasurata.

Beneficii
– Contract de munca pe perioada nedeterminata;
– Training in house;
– Masina de serviciu;
– Recompensarea rezultatelor profesionale prin doua modalitati de bonusare.